تبلیغات
میراث زمان - فرهنگسرای بهمن
تاریخ : دوشنبه 1394/01/17 | 11:35 ق.ظ | نویسنده : پیمان سلیمانی روزبهانی

فرهنگسرای بهمن یکی از فرهنگسراهای تهران است که در سال1370 شمسی-1991 میلادی آغاز به‌کار کرده است .این فرهنگسرا نخستین فرهنگسرای تهران است که در جنوب پایتخت در مکان سابق کشتارگاه تهران برپا شده است و در منطقه ۱۶ شهرداری تهران واقع گردیده است. امکانات فرهنگی و هنری، ورزشی و مذهبی و آموزشی برای گروه‌های سنی مختلف در این فرهنگسرا وجود دارد.
یک کاوشکده بنام تالار علوم و فنون خواجه نصیر طوسی با همکاری بنیاد علمی زیرک‌زاده در آن فعالیت می‌کند.
این فرهنگسرا با مساحتی بیش از 5 هزار متر مربع در منطقه 16 شهر تهران واقع گردیده است و به عنوان یکی از مراکز فرهنگی تاثیر‌گذار، مجری بسیاری از برنامه های کلان فرهنگی هنری سازمانها و نهادها میباشد و نخستین نمونه هنرکده غیرمحلی است که در زمانی کوتاه، موقعیت ممتاز فرهنگسرای مادر را یافت و الگوی فرهنگسراهای دیگری در تهران و شهرهای دیگر شد.
پیدایش فرهنگسرای بهمن تحولی بود در جهت ایجاد مرکزی فرهنگی با هویتی تازه اما زود آشنا و همه پسند تبدیل کشتارگاه قدیمی تهران به مکانی برای فراگیری هنر و تشویق به آفرینش هنری همراه با تلقی تازه ای بود از اشتغال به هنر و حضور در هنرکده .تعبیه امکانات کامل فرهنگی هنری، ورزشی، مذهبی و آموزشی سبب گردیده تا تمامی گروه های سنی بتوانند از برنامه های متنوع فرهنگسرا بهره مند شوند. فرهنگسرای بهمن به عنوان مادر فرهنگسرای کشور بوده و زیر نظر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران فعالیت می‌کند.
بخش های این فرهنگسرا عبارتند از: سالن سینما تراس بهمن-مجموعه تالارهای مبارك-مجتمع فرهنگی هنری شهید کریمی-نگارخانه های هنرهای تجسمی-واحد موسیقی-كتابخانه شهید فهمیده-مجموعه های ورزشی-واحد آموزش-خانه كودك بهمن-چای باغ-تالار علوم و فنون. اجرای نمایش بینوایان، کنسرتهای موسیقی کلاسیک، مسابقات ملی و بین‌المللی ورزشی، برپایی نمایشگاه‌های هنری از جمله فعالیت های انجام شده در این فرهنگسرا است.

منبع: ویكی پدیا

طبقه بندی: شناخت اماكن تاریخی،

  • سامان | اخبار | خرید اینترنتی